Obecnie wiele osób poszukuje nowych sposobów oszczędzania i ograniczania codziennych wydatków. Większość tego typu porad podaje zaciskanie pasa jako podstawową metodę lecz rzadko który konsument jest fanem takiej metody.
Cashback już od lat funkcjonuje w USA gdzie za pomocą prostej wtyczki zainstalowanej w przeglądarce (Honey) możemy zaoszczędzić robiąc zakupy w sklepach partnerskich. W momencie zakupu wtyczka generuje kod rabatowy, który wprowadzamy w odpowiednie okienko gdy już jesteśmy przy kasie.
W Polsce obecnie jedną z firm która obsługuje takie kody rabatowe jest alerabat.com. Idea usługi cashback jest prosta– klient robiąc zakupy odzyskuje określony procent kwoty do zapłaty, który pierwotnie był doliczony w ramach marży marketingowej. Jest to model dobrze znany z marketingu afiliacyjnego, gdzie osoba polecająca dany produkt innej osobie zarabia prowizję na jego sprzedaży.
Zatem w naszym przykładzie osobą polecającą czy też pośrednikiem afiliacyjnym jest firma oferująca kupon rabatowy. To ona otrzymuje prowizję od sklepu którego produkty poleca. Część z tej prowizji trafia do naszej kieszeni w momencie zakupu. Z danych wynika, iż większość tej prowizji trafia właśnie do konsumenta natomiast pozostała kwota jest inwestowana przez pośrednika w rozwój swoich usług. Bez wątpienia pośrednik stawia tu na efekt skali czyli bardziej opłaca się zachęcić jak największe rzesze klientów kusząc wyższym rabatem niż oferować niższe rabaty tracąc przez to dodatkowych użytkowników. Usługa jest prosta i wygodna i nic nie kosztuje.
Rejestracja i instalacja wtyczki są bezpłatne. Taka optymalizacja wydatków bez większego wysiłku to gratka dla każdej społeczności nastawionej na konsumpcjonizm i doskonały sposób na biznes dla obrotnego pośrednika. Najkorzystniejsze oferty cashback dotyczą zakupu kart podarunkowych sprzedawanych przez niektóre sklepy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taką kartę zakupić samodzielnie i następnie skorzystać z niej w danym sklepie. Na przykład cashback za kartę podarunkową w Multikinie o wartości 100 zł wynosi 15%, czyli otrzymamy 15 zł zwrotu na nasze konto przy zakupie takiej karty. W ten sposób robienia zakupów Sprzyja Nie tylko konsumentom.
Dla wielu sklepów przystąpienie do takiego programu to szansa na zdobycie nowych klientów. Dzięki temu zyskujemy na tym my oraz oczywiście dostawca cashbacku czyli pośrednik, który dzięki zrobionej prowizji pozyska więcej chętnych do współpracy firm i przedsiębiorstw usługowych.