Nasze rozumowanie dotyczące długów często oparte jest na popularnych przekonaniach i mitach, które są powtarzane przez innych dłużników lub firmy windykacyjne.
Zaradzić można nawet beznadziejnym sytuacjom dzięki przedstawionym tu sposobom pozbyć się całkowicie długów a wraz z nimi towarzyszącej im niewypłacalności. Liczą się fundamenty, które muszą być mocne a oddłużanie zrozumiałe i przeprowadzone z głową. Słownikowa definicja oddłużania mówi że jest to szereg czynności które podejmuje osoba uprawniona lub sam dłużnik, mających na celu po części zredukowanie w części lub całości zobowiązań pieniężnych. Możemy wyróżnić tu trzy grupy zadań: sądowe, upadłość konsumencka, oraz przedsądowe. Zatem rolę pełnomocnika czy też wynajętego radcy prawnego będzie negocjowanie warunków spłat z wierzycielami, odzyskanie części wpłaconych pieniędzy na przykład z powodu refinansowania lub ubezpieczeń, walka z kredytami frankowymi a także reprezentowanie klienta w sprawach o zaległe zapłaty.
Każdego dnia w sądach odbywają się setki podobnych rozpraw. Jeśli chodzi o upadłość konsumencką to powinna być ona traktowana jako ostatnia deska ratunku. Ma ona sporo zalet o których zaraz wspomnimy. Główną wadą ogłoszenie upadłości jest zagrożenie utraty całego majątku. Naszym celem powinno być utrzymanie i obrona naszego majątku w procesie oddłużania. Zatem ogłaszanie upadłości nigdy nie jest optymalnym rozwiązaniem kropka do skuteczności i wychodzenia z długów może znacznie się przyłożyć państwo.
Polska jest jednym z wielu krajów, które starają się walczyć z lichwiarskimi zapisami w umowach. Tutaj częstym problemem jest opieszałość ustawodawców a z drugiej strony pożyczkodawcy stare poszukują metod na obejście niekorzystnych dla nich zapisów w umowach. Opóźnienie z jakim działa państwo na przeciwdziałanie tym zapisom działa na korzyść firm pożyczkowych takich jak chwilówki.
Państwo polskie ma dość długą historię walki z lichwą. Zmieniono ustawy bankowe, wprowadzono regulację odsetek i poprawiono ustawę o kredycie konsumenckim. Ostatnio również zmodyfikowano kodeks cywilny– zapisy i artykuły dotyczące pożyczki. Co jeszcze wymaga poprawy znak zapytania w szczególności przebieg procesów sądowych które mogą trwać latami jak również usprawnienie procesu przeprowadzania kontroli w bankach i instytucjach finansowych.