Egzekucja Komornicza z Minimalnego Wynagrodzenia za Pracę

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wzrasta poziom trudności egzekucji sądowej majątku dłużnika. 

Roszczenia wierzycieli są coraz trudniejsze do zaspokojenia. Wysokość wyegzekwowanych kwot spadła z 3 miliardów w 2019 roku do dwóch miliardów w 2020 roku. Remedium na ten stan rzeczy może być zmiana kwoty wolnej od zajęcia, co poprawiłoby ściągalność zaległości wliczając zobowiązania na rzecz Skarbu Państwa. Brak możliwości odzyskania przez wierzycieli należnych środków wiąże się z dodatkowym niebezpieczeństwem dla dłużników. 

Mowa tu o bardziej zdecydowanych działaniach takich jak zajęcie nieruchomości bądź innych ruchomych aktywów. Wykluczeni ekonomicznie dłużnicy nie mogą korzystać z bankowych kredytów i muszą uciekać się do korzystania z mniej korzystnych ofert pożyczkowych takich jak pożyczki prywatne czy chwilówki. Zatem poprawa możliwości egzekucji z minimalnego wynagrodzenia poprawi finansową sytuację dłużników wpływając pozytywnie na ich wizerunek i zdolność kredytową w popularnych instytucjach finansowych.

Obecnie nierzadko dochodzi do pokrzywdzenia wierzycieli i ich roszczeń i stawiania interesów dłużników ponad interesami wierzycieli. W ten sposób generowane zatory płatnicze nie wpływają pozytywnie na gospodarkę i jej rozwój. Wprowadzanie zmian dotyczących egzekucji długów jest jak najbardziej pożądane i celowe szczególnie z punktu widzenia sprawiedliwości i równości społecznej jak i samych wierzycieli. Faktem jest, że wynagrodzenie minimalne nie spełnia już swojej pierwotnej funkcji która była związana z zapewnieniem dłużnikowi bytowego minimum. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek do analizowania ruchu na stronie i wyświetlania reklam. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.