Wywiad z Satoshi Nakamoto Twórcą Bitcoina 3

– Jak to możliwe?

– Produkcja każdego surowca lub waluty może być zwiększona w razie potrzeby co jak wyjaśniałem wcześniej powoduje w rezultacie spadek jej wartości. Z bitcoinem jest zupełnie odwrotnie. Tempo przyrostu bitcoina wprowadzonego do obrotu maleje. Co około 4 lata poziom trudności kopania waluty wzrasta dwukrotnie (halving). Dla przykładu roczny przyrost cyfrowych monet BTC wynosił 59% w 2011 roku, 9,9% w 2015 roku, 3,68% w 2019 roku, w 2023 roku około 1,71%, podczas gdy zasoby tradycyjnych walut są cały czas zwiększane a ich wartość ciągle spada, BTC tymczasem cieszy się znacznym wzrostem na wartości właśnie dzięki stabilnie rosnącym i zmniejszającym się ograniczonym zasobom. Kiedy następuje nagły wzrost wartości BTC, koparki nie są w stanie wyprodukować więcej bitcoina tak jak w przykładzie miedzi omawianym wcześniej. Nie ma również żadnej instytucji takiej jak bank centralny, który mógłby zalać rynek dodatkową walutą w celu zaspokojenia nagłego popytu. Jedynym sposobem na zaspokojenie potrzeb rynku jest tak wysoki wzrost wartości aby część inwestorów została zachęcona do sprzedaży swoich monet tym samym ustępując miejsca nowym inwestorom. To pomaga zrozumieć dlaczego w przeciągu 8 lat cena bitcoina wzrosła z $0,00994 w 2009 roku do %4200 w 2017 roku dając uśredniony roczny wzrost w wysokości 500%.

– Wiele osób twierdzi że bitcoin nie może być szeroko zaadaptowaną walutą z uwagi na bardzo duże wahania kursu a media często piszą o krachu na giełdzie kryptowalut. Nie są to zbyt zachęcające sygnały dla potencjalnych inwestorów.

– To prawda wahania na giełdzie kryptowalut są niewspółmiernie wysokie do wahań na tradycyjnej giełdzie. Mniej stabilne kryptowaluty o niskiej kapitalizacji rynkowej mogą zaliczyć spadki rzędu nawet 90%. Bitcoin w trakcie hossy może tracić nawet 50% w bardzo krótkim czasie. Biorąc pod uwagę wahania surowców na tradycyjnej giełdzie rzędu kilkudziesięciu lub czasem kilku procent, faktycznie można to uznać za krach. Bitcoin jest niewspółmiernie mały w porównaniu do na przykład złota. Kurs złota zachowywał się w podobny sposób we wczesnych latach jego wydobycia. Dzieje się tak za każdym razem gdy przyrost surowca wprowadzonego do obiegu jest wysoki w stosunku do jego aktualnych zasobów. Jednak dzięki mechanizmom antyinflacyjnym wdrożonym w kod BTC, które omawiałem wcześniej, kurs powinien ulegać powolnej stabilizacji.

– Wspomniałeś wcześniej o możliwości najwyżej czterech transakcji na sekundę jeśli chodzi o BTC. Jak ta niska przepustowość będzie się miała do rosnącej popularności kryptowaluty?

– Rzeczywiście jest to wąskie gardło zważywszy na fakt, że ilość transakcji z roku na rok rośnie. Proszę jednak nie mylić transakcji dokonywanej za pomocą blockchain z transakcjami zawieranymi na giełdzie kryptowalut czy innych instytucjach, które handlują kryptowalutami. Giełdowe transakcje zakupu i sprzedaży odbywają się z użyciem zasobów zgromadzonych przez giełdę i są przez nią nadzorowane. Transakcja przy użyciu blockchain zachodzi na przykład gdy przesyłamy BTC pomiędzy dwoma różnymi cyfrowymi portfelami.

– Zatem jest możliwe dokonywanie płatności za pomocą BTC w czasie rzeczywistym bez opóźnień?

– Oczywiście. Tu jednak wchodzi już pośrednik – instytucja która daje nam aplikację wraz z portfelem cyfrowym. Pośrednik podobnie do giełdy musi mieć kapitał zgromadzony w BTC tak aby zachodziła możliwość dokonywania transakcji dzięki zgromadzonym wewnętrznym zasobom właściciela aplikacji. Wówczas będzie nawet możliwe wykonywanie mikropłatności bez ryzyka oczekiwania czy też opłat od transakcji, które mogłyby przewyższać wysyłaną kwotę. Jednakże to rozwiązanie kłóci się z pierwotnym założeniem bitcoina jako całkowicie zdecentralizowanej waluty.

– Satoshi, dziękuję za rozmowę.

Załóż Konto na Największej Giełdzie Kryptowalut i Zacznij Zarabiać ==>

PDF wywiad z twórcą bitcoina

Ta strona korzysta z ciasteczek do analizowania ruchu na stronie i wyświetlania reklam. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.